Szanowni Państwo,

 

Jesteśmy Polakami, obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej choć nie jesteśmy w pełni sprawni!
Mimo to - nie wykluczajcie nas!
Łączy nas człowieczeństwo. My – dzieci, młodzi ludzie i dorośli – mamy prawa, tak samo jak każdy Polak, między innymi do:

  • ochrony zdrowia, w tym do rehabilitacji,
  • edukacji,
  • pracy,
  • wsparcia, którego zadaniem jest wyrównywanie naszych szans w indywidualnym rozwoju, lepszym funkcjonowaniu w społeczeństwie,
  • do pełnego uczestnictwa w życiu obywatelskim i społecznym,
  • do ochrony prawnej i dostępu do sprawiedliwości.

Polska to nasza Ojczyzna, chcemy przyczyniać się do Jej dobra, wspólnego dobra i godnego życia każdego z nas.
W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce powstały setki organizacji pozarządowych wspierających osoby z niepełnosprawnością - najczęściej były to organizacje pozarządowe samych osób niepełnosprawnych, ich rodzin oraz działających na ich rzecz, a także fundacje. To prawdziwe działania społeczeństwa obywatelskiego.
Jeśli środki przeznaczane na te działania będą wysoce niewystarczające, to należy liczyć się z grupowymi zwolnieniami kadry specjalistycznej placówek (na co organizacje nie mają pieniędzy), zamykaniem ośrodków, pozbawianiem dzieci i dorosłych rehabilitacji, wsparcia na drodze zatrudnienia oraz kontaktów społecznych, a jednego z rodziców – możliwości pracy. Skutki takiego obrotu sprawy dotkną też państwo, np. z powodu powiększenia się rzeszy bezrobotnych, w tym niepełnosprawnych oraz beneficjentów pomocy społecznej, do której zgłoszą się rodziny osób niepełnosprawnych zmuszone do rezygnacji z pracy ze względu na opiekę nad nimi.
Organizacje obywatelskie – twórcy i prowadzący zadania – zadłużone, zbankrutują.
Obywatele, którzy dla dobra wspólnego, wypełniając lukę w działaniach państwa, wieloletnim wysiłkiem zbudowali niepubliczny system usług rehabilitacyjnych i wspierających w in­tegracji, nigdy już nie podejmą wysiłku jego odbudowy.
W sytuacji zagrożenia dla społeczeństwa obywatelskiego apelujemy – Nie wykluczajcie nas! Przeciwstawiajcie się niszczeniu naszego wspólnego dorobku – systemu usług rehabilitacyjnych i wspierających osoby niepełnosprawne w godnym życiu w integracji.

 

Do pobrania treść apelu:

Do pobrania adresy e-mail Przewodniczących Komisji Sejmowych:

Do pobrania adresy Komisji Senackich:

Do pobrania adresy (pdf):

 


 

Weź udział w naszej
WIRTUALNEJ MANIFESTACJI

 

PicasaFacebookYouTube

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia (Opera, Firefox, Chrome, IE).

EU Cookie Directive Module Information